Február 15-től kell vizitdíjat fizetni háziorvosnál, illetve napidíjat a kórházi ápolásért. Összefoglalónkban a vizitdíjjal és a kedvezményekkel kapcsolatos tudnivalókat gyűjtöttük össze.
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény alapján február 15-től vizitdíj fizetése mellett lehet igénybe venni a gyógykezelés céljából végzett ellátásokat, vagyis a háziorvosi, a fogászati és a járóbeteg-szakellátást. A vizitdíj és a kórházi ápolás napidíja alapesetben 300 forint, ám a törvény számos esetben mentességet biztosít a díjfizetés alól.
Háziorvosi ellátás
A háziorvosi ellátás keretében a vizitdíjat fizető biztosított jogosult az egészséges életmód segítését szolgáló tanácsadásra és egészségi állapotának figyelemmel kísérésére, a háziorvosi rendelőben vagy otthonában történő orvosi vizsgálatra és gyógykezelésre (ide értve az elsősegély esetén használt gyógyszereket, kötszereket is), a háziorvos által kezdeményezett vizsgálatra és szakvéleményre, krónikus betegség esetén a gondozásra, életvezetési tanácsadásra és a kezeléshez szükséges eszközök használatának megtanulására. Szintén jár a biztosítottnak a háziorvos rendelése szerint az alapellátás keretében végzett szakápolás, a keresőképesség elbírálása, illetve a különböző kedvezményekre jogosító orvos szakértői vizsgálat.
Fogászati ellátás
A fogászati ellátásban a vizitdíj fejében 18 éves korig, majd a középiskola, szakképző iskola nappali tagozatán folytatott tanulmányok ideje alatt, valamint a terhesség megállapításától a szülést követő 90 napig jár a teljes körű alap- és szakellátás, kivéve a technikai költségeket. Tizennyolc éves kor felett a biztosított jogosult sürgősségi ellátásra, fogsebészeti ellátásra, fogkő-eltávolításra és az ínyelváltozások kezelésére. Hatvanéves kor felett az előbbieken túl jogosult teljes körű alap- és szakkellátásra is. A vizitdíj ellenében életkortól függetlenül mindenkinek jár az alapbetegséggel kapcsolatos fog- és szájbetegségek kezelése, szakorvosi beutaló alapján fogászati góckeresés, a külön jogszabály szerinti fogmegtartó kezelés.
Járóbeteg szakellátás
A járóbeteg-szakellátáson a biztosított betegsége esetén vizitdíj ellenében jogosult járóbeteg-szakellátás keretében történő vizsgálatra, gyógykezelésre, a gyógykezeléséhez szükséges orvosi szakvéleményre, gondozásra és meghatározott esetekben a keresőképességének elbírálására, valamint egyéb orvosszakértői vizsgálatra és szakvélemény adására.
Kórházi ellátás
A kórházi napidíj fejében igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások: a betegség megállapításához szükséges vizsgálatok, az orvos előírása szerinti gyógykezelés - ideértve a műtéti beavatkozásokat és az annak során felhasznált gyógyászati anyagokat, protetikai eszközöket is -, gyógyászati ellátás, gyógyszer és vérkészítmények, kötszer és ideiglenes gyógyászati segédeszközök, illetve ez utóbbiak használatának betanítása. Ide tartoznak még a gyógykezeléshez szükséges ápolás, a kórházból való távozás utánra szóló életvezetési és diétás tanácsok, illetve a fekvőbeteg-elhelyezés.
Vizitdíj és kórházi napidíj fizetése nélkül igénybe vehető szolgáltatások
Nem kell vizitdíjat, illetve kórházi napi díjat fizetni: a külön jogszabályban meghatározott tartós orvosi kezelés részét képező ellátásért, a kötelező járványügyi és katasztrófa-egészségügyi intézkedésekért, a népegészségügyi szűrővizsgálatokért, a terhesgondozás, illetőleg a szülés és gyermekágyas anya gondozásának részét képező ellátásokért, a sürgős szükség esetén nyújtott külön jogszabály szerinti ellátásokért.
Egyáltalán nem kell vizitdíjat fizetniük a 18 év alattiaknak, hajléktalanoknak, az egyes egészségügyi szolgáltatók saját dolgozóinak, azoknak, akik az ellátás igénybevétele során elhaláloztak. Nincs vizitdíj a nem orvosi rendelvényre történő gyógytorna és fizikoterápiás kezelések esetében sem.
Az emelt összegű vizitdíj
Emelt összegű (600 forintos) vizitdíjat kell fizetni, ha a beteg kérésére a háziorvosi ellátás nem a rendelőben történik, ha a biztosított nem a területileg illetékes háziorvosát keresi fel, vagy ha nem azt a háziorvost látogatja meg, akihez egyébként bejelentkezett. Ezer forintos vizitdíjat kell fizetni a nem sürgős esetben igénybe vett ügyeleti ellátásért, a járóbeteg-szakellátásért (ha azt nem ott veszik igénybe ahova az orvos a biztosítottat beutalta), valamint ha a biztosított a beutalóval igénybe vehető ellátást beutaló nélkül veszi igénybe.
Vizitdíj, kórházi napidíj fizetésének módja
A kórházaknak és egészségügyi szolgáltatóknak jól látható helyen tájékoztatót kell kihelyezniük a napidíjjal és a vizitdíjjal kapcsolatos tudnivalókról. Ennek tartalmaznia kell a fizetendő vizitdíj, illetve kórházi napidíj mértékét, a fizetés lehetséges módjait, ideértve az általa elfogadásra kerülő vizitbérlet azonosításra alkalmas megnevezését, a fizetés helyét. A vizitdíjról illetve a napidíjról a szolgáltató köteles nyugtát (külön kérésre pedig számlát) adni, ezen fel kell tüntetni a biztosított nevét és taj-számát is. Csak egyszer kell vizitdíjat fizetni, ha ugyanazon egészségügyi szolgáltatónál a biztosított egy nap több járóbeteg-szakellátást vesz igénybe. A vizitdíjat készpénzben, vizitbérlettel, automatáknál, az önkéntes kölcsönös egészség- és önsegélyező pénztárak által finanszírozható szolgáltatásokról szóló meghatározott pénztári kártyával, illetve készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel lehet kiegyenlíteni.
Panaszok és vizitdíj-visszaigénylés
A vizitdíjjal és a kórházi napidíjjal kapcsolatos panaszt az egészségbiztosítási felügyeleti hatósághoz lehet benyújtani. Amennyiben a biztosított nyugtával, illetőleg számlával igazolja, hogy az adott naptári évben az általa igénybe vett háziorvosi ellátásért (ideértve a fogászati alapellátást is), illetve járóbeteg-szakellátásért vizitdíjat legalább már 20-20 alkalommal fizetett, a 20 alkalom feletti ellátások után fizetett vizitdíjak összegét az illetékes jegyzőtől a külön jogszabályban meghatározottak szerint visszaigényelheti. |